Re: Racjonalizm i irracjonalizm

31
Tak właśnie ;] SPRECYZOWAĆ :) A jeśli to niemożliwe, jasno sobie uświadomić taki stan rzeczy.
W dodatku dodałeś śliskie pojęcie 'sprawiedliwości'.
Widzę żeśmy ugrzęźli w dyskusji o moralności, Breivik to temat bagno.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 9:57 przez Magick, łącznie zmieniany 2 razy.
''Who needs the light, with the darkness in your eyes?''

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

32
Andra pisze:Najbardziej racjonalne jest to ze przeszedles na tryb dzienny. Witaj o poranku:).
Niestety to tylko tymczasowo. Jak wrócę do zdrowia (fizycznego:P) to znów zamienię się w nietoperza. A co do uściślenia tych pojęć to nasuwa mi się pytanie, czy postępowanie racjonalne zawsze musi prowadzić do powstania dobra? Czy zło zawsze jest irracjonalne? Jak to widzicie?
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 11:55 przez DP44, łącznie zmieniany 1 raz.
Cząstka mnie: http://dp44chad.blogspot.co.uk/

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

33
Właśnie to jest chyba największy błąd tej dyskusji... Milczące wartościowanie obu pojęć. Co jest dość absurdalne, bo z czego to wywiedziono niby? Z jakiegoś potocznego 'rozumienia'/'przyjęcia' znaczenia?
Jak już napisałem, żadna skrajność nie jest właściwa. Dla mnie doprecyzowaniem obu terminów, jest odniesienie ich do 'jawy' i 'snu'.
Tak jak Andra to określiła- najbardziej racjonalne jest przejście na tryb dzienny :) Jawa rządzi się przecież prawami rozumu(w domyśle- logika, przyczyna>skutek) Ale to MY wprowadzamy do niej brak tego rozumu. Wprowadzamy 'sen'. A do 'snu' czasami rozum.
MY jesteśmy 'platformą' na której wszystkie pojęcia rodzą się, my je przekazujemy. W nas się jednoczą. W naszym byciu.

Załóżmy taką sytuację: Dwoje ludzi, jeden żyje według rozumu, sztywno trzyma się zasad. Drugi postępuje zawsze nieracjonalnie.
Czy to jest mądrość? :)

Ps. Macie tu jakiś temat o 'śnie'? Próbowałem szukać, ale nic nie znalazłem ;)
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 12:40 przez Magick, łącznie zmieniany 2 razy.
''Who needs the light, with the darkness in your eyes?''

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

34
Wydawać by się mogło, że postępowanie nieracjonalne, czyli "bezrozumne", jest zawsze niewłaściwe. Zwierzęta nie używają rozumu, polegają na instynkcie - a jednak ich zachowanie nie wydaje się niewłaściwe lecz w pełni zgodne z naturą. Zatem bezrozumny instynkt jest racjonalny? Etymologia wyrazu "racjonalny" wskazuje na ścisły związek z rozumem. Magick, masz rację, że żadna skrajność nie jest właściwa. Problem stanowi dobranie odpowiednich proporcji pomiędzy jawą i snem.
Ps. Macie tu jakiś temat o 'śnie'? Próbowałem szukać, ale nic nie znalazłem
Chyba nie ma. Załóż taki temat, to bardzo ciekawe zagadnienie.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 14:20 przez DP44, łącznie zmieniany 1 raz.
Cząstka mnie: http://dp44chad.blogspot.co.uk/

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

35
DP44 pisze:Trzeba by chyba sprecyzować co dokładnie oznaczają pojęcia "racjonalizmu" i "irracjonalizmu".
nie jest to tak do końca prezycyjnie możliwe , bo to co ktos nazwie racjionalne , ktoś inny nazwie irracjionalne , oczywiście matematyka nie ma takich dylematów , problem pojawia sie w filozofii i psychologi czy w tzw duchowości
znamienne jest to , ze tych zjawisk nie da sie oddzielić , one funkcjionuja jak JIN i JANG w wschodniej filozofii , i im wieksza równowaga miedzy jednym a drugim tym lepiej
DP44 pisze:Zwierzęta nie używają rozumu, polegają na instynkcie - a jednak ich zachowanie nie wydaje się niewłaściwe lecz w pełni zgodne z naturą
naturą rzadzą prawa racjionalne i irracjinalne , z tym że obie jednostki maja własciwy sens , nasza ocena niektórych zjawisk natury jest tylko oceną naszą .
instynkt czy intuicja nie musi sie posługiwać mózgiem ale jesli on jest to tez jest wykorzystywany.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 17:12 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

36
A czy instynkt jawi się jako bezrozumny? Cały świat postępuje 'rozumnie', zgodnie z logiką praw którym 'podlega'. Od przyczyny i skutku w świecie się nie ucieknie. Tylko człowiek może pogwałcać to prawo. Być nieprawdopodobnie miłosiernym lub zdolnym do najpodlejszych zbrodni. Żadne ze zwierząt nie postępuje tak skrajnie jak człowiek.

O, Crows podsunął tu matematykę. Mógłbym powiedzieć że świat jest matematyką, a człowiek się jej wymyka.
Irracjonalność to może pełnia wolności? hmm? Ani przyczyny ani skutku.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 17:39 przez Magick, łącznie zmieniany 2 razy.
''Who needs the light, with the darkness in your eyes?''

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

37
Magick pisze:A czy instynkt jawi się jako bezrozumny?.
jedno z praw dżungli mówi => "słaby ginie" , dla funkcjionowania dżungli to prawo jest w pełni zasadne dla człowieka z swoimi morałami juz nie .
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 17:45 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

39
Alesta natworzyli. :p irracjonalne jest to wszystko co nie jest racja = porcja ktora jest w stanie przetworzyc nasz rozumny komputerek umyslowy na pojecia zrozumiale dla niego. Mozna wiedziec nie rozumiejac ze sie wie- wowczas tylko sie czuje. Mozna wiedziec ze sie wie, nie rozumiejac tego CO sie wie..bez komentarza. Mozna wiedziec rozumiejac ZE i CO sie wie- wowczas wszystko staje sie jasne. :)
Ostatnio zmieniony 14 cze 2012, 10:55 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

40
Alesta natworzyli. :p irracjonalne jest to wszystko co nie jest racja = porcja ktora jest w stanie przetworzyc nasz rozumny komputerek umyslowy na pojecia zrozumiale dla niego. Mozna wiedziec nie rozumiejac ze sie wie- wowczas tylko sie czuje. Mozna wiedziec ze sie wie, nie rozumiejac tego CO sie wie..bez komentarza. Mozna wiedziec rozumiejac ZE i CO sie wie- wowczas wszystko staje sie jasne. :)
Ostatnio zmieniony 14 cze 2012, 10:56 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

42
Noo. Racje to wynikaja z rozumu, on sobie je tworzy. Siedz cicho zabi Krolu bo malo sie sliwka przez Ciebie nie udlawilam ze smiechu...skrzek by wyszedl:p
Ostatnio zmieniony 14 cze 2012, 15:40 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

43
Jestem bardziej tutaj za koncepcją racjonalizmu. Jak sami wiemy empiryzm czasami daje nam złudne postrzeganie świata.
Poznanie jest możliwe tylko za pomocą zasad a priori, jednakże rozum czasem musi odnieść się do empiryzmu choć rzekomo racjonalizm i empiryzm wykluczają się nawzajem.Ja osobiście lubie teorie I. Kanta.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2012, 22:44 przez Hitch, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

45
Hitch pisze:Jestem bardziej tutaj za koncepcją racjonalizmu. Jak sami wiemy empiryzm czasami daje nam złudne postrzeganie świata.
Poznanie jest możliwe tylko za pomocą zasad a priori, jednakże rozum czasem musi odnieść się do empiryzmu choć rzekomo racjonalizm i empiryzm wykluczają się nawzajem.Ja osobiście lubie teorie I. Kanta.
Zasady a priori? To znaczy aby stwierdzić prawdziwość danego twierdzenia, potrzebuje ono dowodu empirycznego? I ten dowód potrzebuje kolejnego dowodu, itd itd, aż dochodzi się do aksjomatów? Kiedyś liznąłem ten temat, ale teraz chyba coś pokręciłem.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 8:23 przez DP44, łącznie zmieniany 1 raz.
Cząstka mnie: http://dp44chad.blogspot.co.uk/

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

46
Podstawowa idea racjonalizmu sprowadza sie do twierdzenia ze wiedze - a priori osiagamy w procesie rozumowania. Natomiast empiyzm twierdzi ze żrodłem wiedzy jest percepcja.
pierwszy przykład za racjonalizmem- gdy uczysz sie na egzamin to czy wykucie na blache teorii czyni ze posiadłeś ta wiedze? nie, poniewaz musisz ta teorie zrozumiec.
przykład za empiryzmem- nigdy na oczy nie widziałeś róży, i nie wąchałeś, czy to ci pozwoli dostrzec ją gdzieś w ogrodzie spośród wielu kwiatów? i tak i nie, wyobrazasz sobie jak ona mniej wiecej wyglada bo czytales informacje o niej w ksiazce (pod warunkiem ze nie ma obrazkow)HAHA:). Ale ufasz swoim zmysłom i dzieki nim zapamietujesz jej obraz.
Choć Goethe powiedział "Gdy otworzysz oczy, wydaje Ci się już że widzisz."
Ja uważam tak najpierw jest przetwarzanie informacji ze żródła percepcji zmysłowej a nastepnie rozum tworzy tzw baze danych.
Doświadczenie uczy wpierw a potem rozum porzadkuje info az do momentu uzyskania pelnego obrazu. Tak samo maja dzieci, nauka chodzenia to metoda prób i błędów czy ta zabawka-wkłada dziecko klocki do dziur o odpowiednim kształcie dopasowanym do tych klocków, uczy sie na doswiadczeniu.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 13:53 przez Hitch, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

47
Wiesz, podstawowa zaleta pogladow Kanta widze w nieuzaleznianiu wnioskow rozumowych wyciagnietych z doswiadczenia od wczesniejszych zalozen odnosnie tegoz doswiadczenia. Wprawdzie powiklal wszystko nazewnictwem, tym niemniej takze stosuje sie do prostych praw logiki zycia a nie pokretnych meandrow logiki rozumowej. Pierwsza jest tworcza, wpisana w zycie, druga odtworcza, usilujaca wcisnac to zycie w waskie ramy zakresu swego rozumienia. A w obliczu niepoznanego doprawdy wszystko jest mozliwe. Pieknie wpisuja mi sie tu dwa filary zycia z Sefer- czas i przestrzen, z nieodlacznym i jednoczacym te dwa - trzecim, istota zycia. Bez zadnego z nich zycie nie mogloby istniec w swojej formie ani zaistniec forma. Off topuje? :p
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 15:00 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

48
Racjonalizm nieodlacznie kojarzy mi sie z mechanizmem racjonalizowania. Czesto nasze irracjonalne zachowania chowamy pod plaszczykiem racjonalizmu - jakos sobie je tlumaczymy aby mialy sens "glebszy". A czy maja? Juz niekoniecznie.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 16:45 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

49
Hitch pisze:Podstawowa idea racjonalizmu sprowadza sie do twierdzenia ze wiedze - a priori osiagamy w procesie rozumowania. .
;wiec ta idea jest słaba bo;
Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie.
- Albert Einstein
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 17:03 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

51
Nie Rafal, bo jak sam mowisz- te odloty to takze fantazje Twojego umyslu. Wiesz, ja skupilabym sie na samym slowie racjonalny- czesto uzywany zamiennie z rozumowy. A racjonalny jak nic pochodzi od slowa racja, w dwojakim znaczeniu: jako slusznosc bedaca potwierdzeniem czegos. I jako porcja- tego co z caloksztaltu jest w stanie zrozumiec nasz rozum. Potwierdzajac czesc tego co okreslamy jako niepojete, irracjonalne, a co wowczas poddane analizie rozumowej staje sie racjonalne, zrozumiale i wytlumaczalne. Tak wiec racjonalne jest potwierdzeniem irracjonalnego. Nic wiecej. Nie sa sobie przeciwne jesli spojrzec z odpowiedniej perspektywyp:p. No, zaraz pewnie rozum sie oburzy...:D
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 20:55 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

52
DP44 pisze:
Crows pisze:Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie.
- Albert Einstein
Zatem moje psychodeliczne i abstrakcyjne rozumowanie daje mi większą wiedzę o rzeczywistości niż gdybym analizował ją racjonalnie?
Moze dać Ci większą wiedzę o rzeczywistości którą jesteś Ty sam, ale na temat tego co na zewnątrz to niekoniecznie.
.
A co do tematu wątku to wydaje mi się ze racjonalne jest to co opanowaliśmy a irracjonalne jest coś czego jeszcze nieopanowaliśmy mimo ze w nas jest, czyli to coś nami jest ale jeszcze tego nie kapujemy.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 21:18 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

54
Te 2 pojęcia są ciekawe... Ciężko określić granicę w sumie...albo wręcz sie nie,da..
Byle nie szkodzić innym przy testowaniu owych granic...
Ostatnio zmieniony 02 sie 2012, 0:04 przez arhol, łącznie zmieniany 1 raz.
If we don't end war, war will end us.

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

57
baabcia pisze:czy rozum ma granice?
Nie chciałem być kontrowersyjny, lecz takim stworzył mnie Bóg. Zależy od definicji słowa rozum. Wg. koncepcji fraktalnej wszystko ma granice, po których przekroczeniu wskakuje na wyższy fraktal. I wg. informatycznej, acz IMO prawdziwej koncepcji wrzechświata wszystko, co fizyczne (i metafizyczne też) ma swe granice, zatem rozum konkretnej istoty miałby swe granice. A naszą rolą jest takie korzystanie z własnych rozumów by je rozszerzać. Tak toczyć kulkę umysłowego nawozu, by stawała się coraz większa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filozofia”

cron