// O dzikich Chinach i przygodach nauki

1

Dzikie psowate Chin- wzmianka do dalszych badań
Świat dzikich Chin to nieprzebyte krajobrazy umiarkowane Gór Daba np. Rezerwat Shennongjia, formacje wapiennych wzgórz w Kweichow czy równiny w dolnym biegu Jangcy, znajdujące się w Anhui i Jiangsu. Chiny stanowią dla zachodnich naukowców w dalszym ciągu terra incognita. Elementem tej układanki są także nieznane gatunki, będące obiektem badawczym kryptozoologii. Owe nieznane gatunki otwierają nowe horyzonty w eksploracji naukowej i biologii konserwatorskiej, np. we współpracy z IUCN oraz akademią nauki z Europy Środkowej. Są wśród nich nieznane psowate takie jak górski dziki pies o włochatym futrze i kilku wyróżniających się cechach, pochodzący prawdopodobnie z górzystych partii środkowych Chin. Ten piżmowy ssak drapieżny został dopiero stwierdzony pomiędzy rokiem 2003 a 2007?, przez działaczy na rzecz World Chelonian Trust, na jednym z bazarów w południowych Chinach (zob. chelonia.org articles). W dzikich Chinach jest tam też pewien rodzaj złotogrzbietego szakala żyjącego w klanach prowadzonych przez samice alfa, odkryty dekady temu przez francuskiego naturalistę. Jest to zwierzę rodzime dla kanionów Gaoligong Shan, żyje w wysokogórskich warunkach Yunnanu. Zwierze jest tak rzadkie, że ekspedycje wysyłane przez Instytut Zoologiczny z Kunming nie odkryły nawet ich śladów bytowania (Scarface the Mother Jackal · 2017). Są to mieszkańcy odludnych siedlisk, będące ciągle nieznane dla nauki. Prawdopodobnie zwierzęta z obydwu gatunków przetrwały do naszych czasów, lecz są ekstremalnie rzadkie. Innym zwierzęciem z rodziny psów był rodzaj olbrzymiego lisa z Mandżurii o długiej swoistej brunatno-siwej sierści (zwany był przez krajowców hsüan - hu). Zwierzę było cenione w 19-stuleciu ze względu na swoje skóry (1871 · report of trade). Futro tego gatunku spotykane było jednak bardzo rzadko. W ciągu roku na targi w Mukden trafiało zaledwie parę sztuk. Prawdopodobnie ten gatunek jest już wymarły. Innym z kolei wymarłym drapieżnikiem z Chin jest rzekomy dziki pies (ang. many-hued dog), zamieszkujący wzgórza w Zhejiangu, na wschodzie Chin. Zwierzę wyginęło najpewniej już w czasach starożytnych Chin (ok. V wieku naszej ery, Mark Elvin · 2004). W 2019 roku opublikowano informacje jakoby wilki z Zhejiang mogły posiadać geny tego zwierzęcia, co udowodniono na podstawie zbadania eksponatu w zakurzonych zbiorach muzealnych. Wyprodukowanie gatunku proxy dla tego dzikiego psa o wielu odcieniach może odbyć się za sprawą eksperymentów genetycznych w laboratorium z miasta Hangzhou. Stanie się to być może z powodu znalezienia i wykorzystania dalszych próbek genetycznych w mieszańcach wilka i tego dzikiego psa. Gatunek jaki powstanie być może będzie genetycznie zmodyfikowanym stworzeniem. Zwierzę mogłoby być hodowane w zwierzyńcu, w sercu gór Yandang. A może później będą znajdowane jakieś 18-wieczne eksponaty zwierząt prawie czystej krwi, które będzie można sklonować?
Niewiele wiemy o tych dzikich ziemiach, a jeszcze mniej o ich mieszkańcach. Kryptozoologia powinna się w przyszłości zająć tymi ciekawymi formami zwierzęcymi. Powinno się chronić i badać żyjące jeszcze gatunki, lecz także odkrywać tajniki historii naturalnej gatunków wymarłych w holocenie.


Nowe horyzonty w badaniach ssaków drapieżnych Chin Środkowych, przypadek gór Daba.(New horizons in wildlife conservation of China)
Świat dzikich Chin to nieujarzmione dzikie góry i formy zwierzęce. Współczesne wyznaczniki zoologii skłaniają nas do podążania śladami rzadkich drapieżników z gór Daba w krótkim dwuletnim projekcie określającym za pomocą fotopułapek ekologię i behawior rzadkich gatunków. Są wśród nich cyjony, rysie, pantery mgliste, ryjonosy piżmowe, niedźwiedzie azjatyckie, łaskuny oraz kuny żółtogardłe. Ale obecność innych gatunków takich jak kudłacze rokselany, jelonki czubate, chińskie gorale, chińskie salamandry wielkie czy ibisy oraz bażanty pozwalają sądzić, że jest to niebywale terytorium bytowania wielu form zwierzęcych.
Indiana Jones zoologii wyrusza więc do rezerwatu Shennongjia by badać rzadkie gatunki. Odpowiednio wykorzysta się drony oraz pojazdy terenowe typu skoda yeti do badania i poruszania się po terenie badań. Fauna dzikich Chin skrywa niejedną jeszcze tajemnicę. Środowisko naturalne Hubei to obszary umiarkowane wiecznie zielonych lasów, gdzie rośnie wiele endemitów takich jak davidiana czy pewien rodzaj reliktowej tuji uznany kiedyś za wymarły. Żyje tutaj prawie 90 ssaków, w tym przedstawienie rozlicznych rodzin takich jak rzadkie szczekuszki, setki ptaków czy wiele rodzajów płazów wśród nich relikt - salamandra wushan. Trzymając w ręku globus wolontariusz poszukuje gór ze środkowych Chin, gdzie ma się odbyć ekspedycja. Zakład badawczy z Europy Środkowej może być zainteresowany takim projektem, gdzie mamy badać cyjony, ich wielkość populacji oraz ekologię behawioralną dla całego kompleksu Gór Daba, wraz z osławionym rezerwatem Shennongjia. Zrozumienie ekologii ssaków drapieżnych masywu Daba jest priorytetem w przyszłych badaniach, lecz takowy projekt leżałby w gestii zainteresowania uniwersytetu/akademii z małopolski.
Oszacowanie ekologii przestrzennej cyjona należy do trudnych zadań z racji skrytego trybu życia tego drapieżnika, lecz trzeba być wytrwałym. Dodatkowo zbadać można inne ssaki drapieżne rodzime dla tego krajobrazu.

appendix: Opublikował league-scientifique (tomasz pietrzak), autor popularnonaukowy i biolog. Dostępne dzięki creative commons. Kontakt [email protected]. Opublikowano w Europie.
posted 08-08. ID artykułu 39ncm

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biologia”

cron